Spis treści:
Nie musimy mieć jakiś specjalnych umiejętności, aby zaparzyć idealną yerba mate. Wystarczy pamiętać tylko o kilka zasadach i o rytuale picia tego wyjątkowego napoju. Przede wszystkim pije się go w matero, czyli naczynkach z ceramiki, tykwy lub drewna.
Oczywiście pierw musicie się zaopatrzyć produkty yerba mate
Yerba mate – jak parzyć? Już odpowiadamy na to nurtujące pytanie. Bardzo ważną rolę podczas zaparzania naparu z ostrokrzewu paragwajskiego spełnia woda. Przede wszystkim należy pamiętać, aby miała 70-80oC. Jeżeli susz zalejemy wrzątkiem to straci on swoje drogocenne właściwości prozdrowotne, a także zmniejszy się w nim stężenie kofeiny, co odbije się na mniej skutecznym pobudzeniu
Polecamy przeczytać tez o właściwości yerba mate aby zgłębić temat dla początkujących do końca.
Co potrzebujemy do przygotowania Yerba Mate?
Jak już wspomnieliśmy do zaparzenia yerba mate potrzebujemy matero, a po za tym również bombilli, czyli rurki do filtrowania. Musimy zaopatrzyć się w czajnik, termos oraz łyżkę do nabierania zioła. Oczywiście główną rolę gra zakup odpowiedniego suszu ostrokrzewu paragwajskiego.
Warto pamiętać, że jeżeli mamy nową tykwę to musimy poddać ją procesowi curado, dzięki któremu będzie ona zdatna do użytku. Pozostałe naczynia (z drewna, ceramiki) oraz bombillę należy wyparzyć.
Yerba mate krok po kroku
Krok 1
Należy nasypać susz do matero. Zaleca się, aby zajmował on od ½ do ¾ naczynia. Dla osób początkujących polecamy kilka łyżek stołowych, gdyż nie zawsze od razu będziemy miłośnikami smaku tego napoju.
Krok 2
Kolejny krok polega na przykryciu otworu matero naszą ręką, następnie swobodnym przechyleniu i potrząsaniu przez kilka minut w górę i dół. Dzięki tej czynności pył i patyczki zostaną na górze i nie będą filtrowane z wodą.
Krok 3
Matero należy przekręcić na bok, aby utworzyło kąt 45o. Susz ułoży się po jednej stronie naczynia.
Krok 4
Kolejny krok to przygotowanie wody. Jak wspomnieliśmy już na początku powinna mieć ona temperaturę w przedziale od 70 do 80oC. Następnie wodę należy wlać do naczynia, ale w odpowiedni sposób. Wlewamy ją do wolnej przestrzeni, moczymy większość zioła, ale górkę pozostawiamy suchą.
Krok 5
Teraz należy zakryć kciukiem ustnik bombilli i włożyć w miejsce wcześniejszego lania wody. Jeżeli susz nie pochłonął jeszcze wszystkiej wody to należy ją wbić w dno.
Przygotowany napar należy odstawić na 2-3 minuty. Można dolać jeszcze troszkę wody. I yerba mate gotowa. Susz można zalewać wielokrotnie, aż do stracenia przez niego specyficznego smaku.
Termos – przydatne akcesorium do yerba mate
Termos to przydatne akcesorium w utrzymywaniu odpowiedniej temperatury wody. Nie musimy wtedy niepotrzebnie chodzić po wodę, podczas chęci jej dolania do matero.
Zadecydować samemu jak przyrządzić yerba mate
Każdy z nas może przygotować ten napar na swój sposób. Zasadę, którą należy stosować jest jedynie temperatura wody. Ilość suszu, wody czy długość parzenia zależy już tylko od nas samych. Każdy musi znaleźć swój przepis na napar, który będzie mu najlepiej pasował.
Niektórzy oprócz ostrokrzewu paragwajskiego, dodadzą także inne zioła, takie jak kwiat wrzosu, morszczyn czy kłącze perzu i uzyskają doskonałą herbatkę odchudzającą.
Yerba mate na zimno (terere) – idealna na lato
Terere to napój przygotowywany na bazie ostrokrzewu paragwajskiego, który idealnie sprawdzi się na upalne, letnie dni. Jak go przyrządzić? Susz należy zalać zimną wodą albo sokiem. Dodatkowo można dorzucić do niego kostki lodu. Warto pamiętać, że podczas przygotowania takiego napoju wskazane jest dłuższe odczekanie po zalaniu, gdyż zioło „na zimno” dłużej będzie przenikać do napoju.
Do przygotowania yerba mate na zimno z powodzeniem można użyć suszu z owocami czy innymi ziołami. Możemy także stworzyć własną mieszankę z kawałkami świeżych albo suszonych owoców.
Tradycyjne przygotowanie yerba mate
Tradycyjny rytuał picia yerba mate jest dość uroczysty. Do jego zaistnienia trzeba stworzyć „krąg mate”. Najistotniejszą rolę podczas tego ceremoniału pełni cabador (gospodarz) – osoba przygotowująca ten wyjątkowy napój. To właśnie on wypija pierwszą porcję przygotowanej yerba mate. Następnie zaparza i podaje kolejne porcje do uczestników stworzonego kręgu według kolejności dołączania do niego lub pozycji zajmowanej w hierarchii społecznej. Każdy uczestnik kręgu musi wypić całą, przeznaczoną dla niego porcję. Pozostałe po zalaniu fusy należy oddać naturze, czyli wyrzucić do ziemi. Rytuał kończy się w momencie wypicia przez ostatniego uczestnika porcji i oddania naczynia cabadorowi.