Wlasciwosci Yerba Mate

Yerba mate właściwości

Yerba mate to nic innego jak suszone liście ostrokrzewu paragwajskiego (ilex paraguariensis). Jest to drzewiasta roślina dziko rosnąca w Ameryce Południowej. Ma ona średnią wielkość i lśniące, twarde liście mające ząbkowane krawędzie. Co ciekawe są one zielone aż przez trzy lata. Czas kwitnienia ostrokrzewu paragwajskiego przypada od października do grudnia, a jego efektem są niewielkie jagódki dojrzewające od stycznia do marca. Wart zaznaczenia jest fakt, że liście można zbierać dopiero trzy lata od posadzenia sadzonek.

Polecamy nasz artykuł z informacjami yerba mate jak parzyć.

Yerba Mate Wlasciwosci

Bogactwo składników yerba mate

Yerba mate właściwości posiada dość bogate jak na roślinę. Zagościła w domach tysięcy konsumentów dzięki swoim cennym właściwościom zdrowotnym. Przede wszystkim stanowi ona źródło pożądanych dla organizmu składników. W jej liściach znajduje się aż 200 różnorodnych składników bioaktywnych. Warto zaznaczyć, że niestety nie wszystkie z nich przechodzą do naparu i zostają w zalanym suszu. Tak właśnie jest z wapnem i żelazem. Jednak dobra wiadomość jest taka, że większość zawartych w yerba mate komponentów jest rozpuszczalna w wodzie, dzięki czemu są one dostarczane do organizmu. Sprawdź nasze produkty yerba mate.

Do najważniejszych związków znajdujących się w yerba mate zaliczyć należy ksantyny, czyli kofeinę, teobrominę oraz teofilinę. To właśnie one powodują pobudzenie i umożliwiają koncentrację. Kolejnym cennym komponentem znajdującym się w herbacie z ostrokrzewu paragwajskiego są polifenole. To dzięki nim ma ona właściwości antyoksydacyjne. Z kolei saponinom ten wyjątkowy napój zawdzięcza swój jakże specyficzny, nieco gorzki smak, ale również piankę osadzającą się na jego powierzchni. Saponiny mają również działanie przeciwzapalne, a także wpływają na obniżenie cholesterolu we krwi.

Yerba mate jest bogata także w makroelementy (magnez, fosfor, potas) oraz mikroelementy (cynk, krzem, chrom, mangan, miedź). Dodatkowo stanowi ona źródło kluczowych dla organizmu witamin, takich jak:

  • A,
  • B1,
  • B2,
  • C,
  • E,
  • PP,
  • H.

Ze względu na wysoki poziom przetworzenia żywności często nie są one wraz z jedzeniem dostarczane do tkanek. Z tego względu yerba mate może być pomocna w dostarczeniu ich do organizmu. W czasach kolonialnych to właśnie napar z ostrokrzewu paragwajskiego był specyfikiem na szkorbut, z którym musieli zmagać się marynarze. Nie mieli oni dostępu do owoców, które mogłyby uzupełnić niedobór witamin, a wyjściem z tej sytuacji było właśnie picie yerba mate (dostarczającej składników bioaktywnych). Warto jednak pamiętać, że nie wystarczy pić jedynie naparu yerba mate, ale także zadbać o zbilansowanie swojej diety.

Yerba Mate

Właściwości pobudzające

Yerba mate swoje działanie pobudzające zawdzięcza zawartej w niej kofeinie, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi. Z kolei zawarta w naparze teobromina wzmacnia długotrwałe pobudzenie, a nie krótkotrwały, szybki skok ciśnienia.

Profilaktyka nowotworów

Przeciwutleniacze (antyoksydanty), w które bogata jest yerba mate pomagają w profilaktyce raka (rozwoju komórek nowotworowych). Przede wszystkim takie działanie wykazują saponiny, polifenole oraz kwas chlorogenowy. W wyścigu z zieloną herbatą i czerwonym winem zdecydowanie ostrokrzew paragwajski wygrywa.

Działanie przeciwnowotworowe tego naparu zostało udowodnione w badaniach naukowych przeprowadzonych na myszach. Okazało się, że systematyczne picie tego napoju przez zwierzęta wzmacniało trwałość nici DNA na rozpad, który spowodowany był nadtlenkiem wodoru. Ponadto udowodnione zostało także działanie yerba mate polegające na zapobieganiu przekształcaniu się nowotworu w jego złośliwą odmianę.

Cukrzyca

Zawarty w naparze yerba mate kwas chlorogenowy spowalnia wydzielanie glukozy do krwi. Ponadto uwrażliwia komórki na działanie insuliny, przez co pożądają one mniejszych jej ilości do trawienia cukru.

Choroby serca

Yerba mate ma działanie ochraniające mięsień sercowy. Badania naukowe przeprowadzone na szczurach dowiodły łagodzenia złego funkcjonowania serca spowodowanego przez niedotlenienie. Ponadto napar spowalnia rozwój miażdżycy poprzez obniżanie stężenia złego cholesterolu we krwi.

Pozostałe właściwości

Yerba mate pomaga w odchudzeniu poprzez pobudzanie uczucia sytości, a także wydzielanie żółci stymulującej przemianę materii. Dodatkowo pomaga oczyszczać krew z toksyn. Napar z ostrokrzewu paragwajskiego ma również działanie przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybicze. Nie można pominąć także jego pozytywnego działania na skórę, włosy i paznokcie oraz wzmacnianie zębów i kości. Ma także dobroczynne działanie na psychikę, w szczególności właściwości antydepresyjne.

Jaka mucha do granatowego garnituru
Jak wiązać szal?
Zamknij Mój koszyk
Zamknij Ulubione
Close Ostatnio oglądane
Zamknij
Zamknij
Kategorie